Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Dette gjør vi nå

Vi legger til grunn beste mulige kunnskap om befolkningsutvikling, sykdomsutvikling og medisinskfaglig utvikling når vi planlegger nytt akuttbygg og ombygg av eksisterende hovedbygg.

I 2025 jobber vi med forprosjektet. Sammen med totalentreprenøren Veidekke, Sykehusbygg og Kristiansand kommune, skal vi finne de beste løsningene for pasienter og alle som skal jobbe i bygget. Denne samspillfasen pågår gjennom 2025.

I samarbeid med Bølgeblikk arkitekter ferdigstiller vi skisser, og beskriver ønsket flyt for pasienter, medarbeidere, varer og utstyr. Videre planlegger vi for hvilke fag og funksjoner som skal være i nærheten av hverandre, og dermed bestemme hvilke rom som skal ha hvilke funksjoner. Vi lager også en IKT-plan.

Vi innhenter kunnskap og erfaringer fra andre sykehus både i Norge og våre naboland, slik at vi lærer av deres valg.

I 2026 fortsetter vi med detaljprosjektet, som blant annet innebærer å vurdere hva slags innredning og utstyr som skal være i hvert enkelt rom. De ulike medisinske fagene lager kravspesifikasjoner som kan påvirke arealene, og vi planlegger medisinskteknisk utstyr, annet utstyr og innredning i detalj. Deretter gjør vi anskaffelser. 

Byggearbeidet starter våren 2026. Bygget står ferdig ved utgangen av 2028. 

Sist oppdatert 09.10.2025