Bildene av netthinnen analyseres ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og/eller vurderes av sertifisert helsepersonell i etterkant av besøket. KI-verktøyet er en integrert del av arbeidsprosessen i program for regelmessig netthinneundersøkelse for diabetisk retinopati.
Du kan reservere deg mot at resultatet fra KI-vurderingen benyttes i den kliniske vurderingen av dine netthinnebilder. Dersom du ønsker å reservere deg, kan du gi beskjed til helsepersonellet ved undersøkelsen.
Resultatet av undersøkelsen sendes til deg og fastlegen din i etterkant av besøket. Du får informasjon om hvilke forandringer som eventuelt er funnet, når du skal ha ny kontroll, og om det er behov for ytterligere utredning eller behandling.
Hvis bildene ikke gir mistanke om behandlingskrevende diabetisk retinopati, får du ny time til netthinnefotografering. Hvor ofte du skal kontrolleres, avhenger av funnene på bildene og hvor godt regulert diabetesen din er. Vanligvis gjennomføres netthinnefotografering hvert 1.-2.år.